Studenckie Koło Naukowe Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Pielęgniarstwa Środowiskowego

FANPAGE NA FACEBOOKU

-aktualny kontakt e-mail do Koła: barbara.knoff @wum.edu.pl

-opiekun Koła: mgr Barbara Knoff, barbara.knoff@ wum.edu.

- przewodniczący Koła: Franciszka Woś, franis123@wp.pl

Członkinie SKN POZ wraz z przewodniczącą Franciszką Woś

Głównymi założeniami Studenckiego Koła Naukowego jest:

• Pomoc studentom kierunku Pielęgniarstwo w zdobywaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie funkcji i zadań zawodowych pielęgniarki w Podstawowej Opiece Zdrowotnej,
  • Integracja studentów wszystkich kierunków Wydziału Nauk o Zdrowiu, zainteresowanych problematyką społeczną pielęgniarki środowiskowej, profilaktyką, promocją, prewencją w środowisku pacjenta,
  • Prowadzenie i analiza badań naukowych.
  • Aktywne uczestnictwo w warsztatach, konferencjach naukowych, z systematycznym prezentowaniem efektów pracy własnej i członków SKN.

Zajęcia edukacyjne "Mydło, kąpiel, ciepła woda. To jest zdrowie i uroda!"

W Szkole Podstawowej nr 50 im. Królowej Jadwigi w Warszawie studentki WUM, kierunku Pielęgniarstwo, członkinie Studenckiego Koła Naukowego Podstawowej Opieki Zdrowotnej przeprowadziły zajęcia edukacyjne dla sześciolatków. Na zajęciach poruszane były kwestie kąpieli, mycia rąk i zębów. Dzieci bardzo chętnie brały udział w rozmowach ze studentkami i zabawach dydaktycznych. Na koniec zajęć uczniowie dostali pamiątkowe dyplomy "Małego Czyścioszka!"

Wczesne zwrócenie uwagi na prawidłową higienę osobistą kształtuje prawidłowe zachowania u dzieci, co zaowocuje w przyszłości większą świadomością na temat zachowania higieny osobistej.

W kolejnych dniach studentki WUM odwiedziły dwie szkoły: Publiczną Szkołę Podstawową w Rzucowie oraz Publiczną Szkołę Podstawową w Borkowicach.

Na zajęciach szczególną uwagę zwrócono na prawidłową technikę mycia rąk i zębów.

Zajęcia edukacyjne z udzielania pierwszej pomocy

W ostatnim czasie studentki WUM, kierunku Pielęgniarstwo, członkinie SKN POZ kilkukrotnie odwiedziły Szkołę Podstawową nr 255 im. Cypriana Kamila Norwida w Warszawie. W placówce tej poprowadziły zajęcia edukacyjne z zakresu z udzielania pierwszej pomocy.

Uczniowie poznali podstawowe zasady zachowania świadków i uczestników wypadku lub nagłego zdarzenia, które stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia osoby poszkodowanej. Warto od najwcześniejszych lat uczyć dzieci prawidłowego zachowania w takich sytuacjach.

W trakcie zajęć zwrócono uwagę na wszystkie etapy pierwszej pomocy:

-   Ocenę sytuacji.

-   Zabezpieczenie miejsca zdarzenia.

-   Ocenę stanu poszkodowanego.

-   Wezwanie pomocy – stosowanie połączeń telefonicznych: 112 - Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz 997 - Policja, 998 - Straż pożarna, 999 - Pogotowie Ratunkowe,

-   Udzielenie pierwszej pomocy do przyjazdu wykwalifikowanych służb.

Informujemy, że najbliższe spotkanie Koła odbędzie się w dniu 12.12.2017. o godz. 14.00.

w Zakładzie Pielęgniarstwa Społecznego, UL. ciołka 27

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania strony internetowej SKN Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Pielęgniarstwa Środowiskowego/Rodzinnego!

Spotkanie edukacyjno-informacyjne dla rodziców i dzieci

Dzięki uprzejmości dyrekcji Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Praga Północ w dniu 6 grudnia, studentki pielęgniarstwa, członkinie Studenckiego Koła Naukowego Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogły z okazji Mikołajek przywitać najmłodszych pacjentów poradni pediatrycznych upominkami. Dla rodziców małych pacjentów zorganizowano prezentację edukacyjną z zakresu pierwszej pomocy udzielanej niemowlętom.

Do dzieci przyszedł Mikołaj z workiem pełnym prezentów.

Rodzicom zaprezentowano podstawy pierwszej pomocy w przypadku zachłyśnięcia i zadławienia u niemowlęcia.

Rodzice i starsze dzieci mogły spróbować swoich umiejętności na fantomie niemowlęcia.